Slovenija izdala trajnostno obveznico, povpraševanje preseglo ponudbo za 6,5-krat
Avtor: Kristina · 4. julij 2025

Slovenija je kot prva evropska država izdala obveznico, vezano na trajnostni razvoj — natančneje na uspešnost Slovenije pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov, poroča spletni portal Balkan Green Energy News. Za desetletno obveznico v vrednosti milijarde evrov so investitorji oddali ponudbe v skupni vrednosti, ki je presegla razpisani znesek za več kot 6,5-krat, kar kaže na veliko zanimanje vlagateljev.
"Izdaja te obveznice poudarja zavezanost Republike k razvoju trga trajnostnih instrumentov, saj zagotavlja dopolnilni finančni instrument, ki je v skladu z globalnimi cilji trajnostnega razvoja. Z izdajo Slovenija ni le razširila svoje baze vlagateljev, temveč je tudi okrepila svojo zavezanost k doseganju znatnega zmanjšanja emisij toplogrednih plinov in s tem prispevala k svetovnim prizadevanjem za boj proti podnebnim spremembam, " je ob razglasitvi rezultatov izdaje zapisalo Ministrstvo za finance.
V nadaljevanju:
Kako deluje obveznica?
Kdo je v obveznico investiral največ?
Kako bo izdaja obveznice vplivala na nepremičninski trg v Sloveniji?
Kako deluje obveznica?
Obrestna mera te obveznice znaša fiksnih 3,125 odstotka leto in je vezana na uspešnost Slovenije pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.
Če bo Slovenija do leta 2030 zmanjšala izpust toplogrednih plinov za manj kot 35 odstotkov v primerjavi z letom 2005, se obresti, ki jih mora država plačati investitorjem zvišajo za 50 bazičnih točk. Če preseže 45-odstotno zmanjšanje, se obresti znižajo za 50 bazičnih točk.
Sredstva, zbrana z izdajo te obveznice, bodo namenjena financiranju zelenih in socialnih projektov v skladu s trajnostnim okvirom Republike Slovenije, ki je usklajen z mednarodnimi standardi, kot so načela ICMA in evropski standard za zelene obveznice.
Največ zanimanja za obveznico iz Velike Britanije
Največje zanimanje za slovensko obveznico so pokazali investitorji iz Velike Britanije in Irske, ki so prispevali 23 odstotkov vseh sredstev. Sledile so države Beneluksa z 20-odstotnim deležem, Avstrija, Nemčija in Švica s 15-odstotnim deležem, južnoevropske države z 12 odstotki, Slovenija z 11 odstotki ter nordijske države z 9 odstotki. Najmanjši delež, 5 odstotkov, je prihajal iz Francije.
Po profilu vlagateljev so prevladovali upravljavci premoženja, ki so v obveznico vložili kar 54 odstotkov zbranih sredstev. Sledile so centralne banke in druge uradne institucije z 18 odstotki, banke z 17 odstotki, zavarovalnice in pokojninski skladi s 5 odstotki, medtem ko so najmanj prispevali hedge skladi, in sicer 4 odstotke.
Kako bo obveznica vplivala na slovenski nepremičninski trg?
Izdaja trajnostno vezane obveznice ne vpliva neposredno na nepremičninski trg, saj je namenjena financiranju zelenih in socialnih projektov (na primer energetske prenove, obnovljivi viri energije in trajnostna mobilnost), ima pa lahko posreden vpliv na nepremičninski trg.
Kot rečeno, so finančni pogoji obveznice (prilagoditev obrestne mere) odvisni od tega, ali bo Slovenija dosegla cilje glede zmanjšanja emisij, na katere imajo nepremičnine neposreden vpliv. Razvijalci, ki bodo iskali financiranje za projekte, bodo zato verjetno gradili energetsko učinkovite stavbe, izvajali zelene prenove in uporabljali nizkoogljične gradbene prakse, da bi pridobili ugodnejše pogoje financiranja. Na kratko, obveznica bo dolgoročno spodbujala večjo energetsko učinkovitost stavb, kar bo vplivalo na rast vrednosti zelenih nepremičnin ter postavilo višje standarde pri gradnji in prenovi.
To sovpada tudi z nedavno sprejetim sistemom trgovanja z emisijami Evropske unije, katerega posledica je zvišanje stroškov pri energetsko nesaniranih nepremičninah. Več o tem preberite v članku: Energetsko nesanirane nepremičnine pod udarom: Nova direktiva bo lastnikom občutno zvišala stroške.
Članki, ki bi vas tudi lahko zanimali:
Konec legalizacij starejših gradenj? Ustavno sodišče razveljavilo sporni člen Gradbenega Zakona
Davek na nepremičnine: Da ali ne?
Besede, ki se pojavljajo v članku:
Slovenija, obveznica, trajnostna, emisije, toplogredni, plini, investitorji, povpraševanje, ponudba, odstotek, milijarda, leto, zmanjšanje, finančni, sredstva, zbrana, projekti, zeleni, socialni, evropski, vlagatelji, delež, Velika Britanija, Nemčija, Avstrija, nordijske države, banka, pokojninski, zavarovalnica, nepremičninski.
Uredniške smernice N24.si
Uredništvo N24 pripravlja vsak članek v skladu s strogimi kakovostnimi smernicami in se pri tem opira na zanesljive vire. Naši uredniki in urednice imajo visoko raven znanja o nepremičninah in vas kot strokovnjaki obveščajo z informativnimi in zaupanja vrednimi vsebinami. Naše vsebine nenehno izboljšujemo in optimiziramo ter se trudimo, da so čim bolj prijazne bralcu.
To besedilo je zgolj informativne narave in ne nadomeščata pravnega nasveta. Priporočamo, da se za konkretne nasvete obrnete na odvetnika, specializiranega za nepremičninsko pravo.