Novice

Konec legalizacij starejših gradenj? Ustavno sodišče razveljavilo sporni člen Gradbenega Zakona

Avtor: Kristina · 30. junij 2025

Konec legalizacij starejših gradenj? Ustavno sodišče razveljavilo sporni člen Gradbenega Zakona

Ustavno sodišče je pred kratkim razveljavilo 146. člen Gradbenega zakona (GZ-1), ki je urejal dovoljenja za objekte daljšega obstoja, oziroma objekte, ki so bili zgrajeni pred 1. januarjem 2005 brez ustreznih dovoljenj. Člen je bil v neskladju z Ustavo, ugotavlja Ustavno sodišče in je pomanjkljiv z vidika varovanja okolja in javnega interesa.  

Več o odločitvi sodišča, preberite TUKAJ. 

Do razveljavitve je ta člen sicer omogočal pridobitev dovoljenja za objekte, zgrajene pred prvim januarjem 2025,  če je objekt od navedenega datuma obstajal v “bistveno enakem obsegu in namembnosti.” Ustavno sodišče Republike Slovenije je že decembra 2023 začasno zadržalo izvrševanje tega člena in tako ustavilo postopke legalizacije po tem členu. 

 

V nadaljevanju preberite:

Zakaj je bil 146. člen Gradbenega zakona sporen?

Kakšne posledice bo imela razveljavitev člena za lastnike nepremičnin?

Kaj bo sledilo tej odločitvi?

Kaj pomeni to za lastnike?

 

Kaj je bilo pri 146. členu Gradbenega zakona sporno?

Pobudo za presojanje člena je pred Ustavnim sodiščem vložil Državni svet, ki je argumentiral, da naj bi zakon kršil ustavne pristojnosti občin, prav tako pa naj ne bi zagotavljal zadostnih varovalk za zaščito okolja in javnega interesa.

Natančneje, naj bi bilo problematično sledeče: 

- Izključitev občin iz postopkov: Občine, kot nosilke prostorskega načrtovanja, niso bile vključene v postopke izdaje dovoljenj za objekte daljšega obstoja.

- Neupoštevanje prostorskih aktov: Dovoljenja so bila mogoča tudi za objekte na območjih, kjer gradnja ni bila dopustna po veljavnih prostorskih aktih.

- Pomanjkanje varovalnih mehanizmov: Zakon ni vseboval zadostnih varovalk za zaščito okolja in javnega interesa.

Ustavno sodišče je ugotovilo, da takšna ureditev posega v ustavno določene pristojnosti občin in ne zagotavlja ustreznega varstva okolja.

 

Kaj sledi odločitvi sodišča?

Zakonodajalec bo moral pripraviti novo ureditev, ki bo v skladu z odločbo Ustavnega sodišča.

Ta bo morala zagotoviti:

- Aktivno vlogo občin pri odločanju o legalizacijah.

- Upoštevanje prostorskih načrtov in občinskih ureditev.

- Jasne varovalke za zaščito okolja in javnega interesa.

Do takrat je priporočljivo, da lastniki nepremičnin spremljajo razvoj zakonodaje in se po potrebi posvetujejo s strokovnjaki za gradbeno pravo.

 

Kaj lahko pričakujete lastniki nepremičnin?

Če ste med lastniki objektov, ki ste načrtovali legalizacijo prej 146. člena, boste morali počakati na novo zakonodajno rešitev. Poleg tega, bodite pozorni še na: 

Možnost inšpekcijskih postopkov: Inšpekcijske službe imajo sedaj jasno podlago, da ukrepajo zoper nedovoljene gradnje, saj ni več veljavne pravne podlage za izdajo dovoljenja po sporni določbi.

Spremembe vrednosti nepremičnin: Lastnikom lahko zaradi pravne negotovosti vrednost nepremičnin upade, dokler nova zakonodajna rešitev ne prinese jasnost glede možnosti legalizacije.

 

Članki, ki bi vas tudi lahko zanimali: 

Davek na nepremičnine: Da ali ne? 

Španija briše 15 odstotkov Airbnb ponudb. Kaj se dogaja pri nas?

 

Besede, ki se pojavljajo v članku: 

Razveljavitev, Ustavno, sodišče, člen, Gradbeni, zakon, legalizacija, objekti, dovoljenje, nepremičnine, občine, okolje, javni, interes, ustava, postopki, inšpekcija, vrednost, prostorski, načrti, mehanizmi, varovalke, obseg, namembnost, pristojnosti, zakonodaja, ureditev, datum, gradnja, dopustnost.

Uredniške smernice N24.si

Uredništvo N24 pripravlja vsak članek v skladu s strogimi kakovostnimi smernicami in se pri tem opira na zanesljive vire. Naši uredniki in urednice imajo visoko raven znanja o nepremičninah in vas kot strokovnjaki obveščajo z informativnimi in zaupanja vrednimi vsebinami. Naše vsebine nenehno izboljšujemo in optimiziramo ter se trudimo, da so čim bolj prijazne bralcu.

To besedilo je zgolj informativne narave in ne nadomeščata pravnega nasveta. Priporočamo, da se za konkretne nasvete obrnete na odvetnika, specializiranega za nepremičninsko pravo.

Delite članek