Nemčija: Obrnila se je smer gibanja cen nepremičnin
Avtor: N24 · 16. september 2024
Nemški nepremičninski trg se po dveh letih padajočih cen končno stabilizira in v drugem četrtletju 2024 beleži rast cen. To poročilo lahko nudi vpogled v dogajanje na nepremičninskih trgih in je relevantno tudi za prodajalce in kupce nepremičnin v Sloveniji. Spodaj bomo pogledali, kako se dogajanje v Nemčiji lahko odraža na našem trgu in kakšne so podobnosti ali razlike v trendih.
Cene nepremičnin ponovno rastejo
Po poročilu nemškega indeksa nepremičnin (GREIX), ki ga pripravljajo lokalni strokovnjaki, so cene stanovanjskih nepremičnin v drugem četrtletju 2024 narasle po celotni državi. Cene stanovanj so se v primerjavi s prvim četrtletjem 2024 zvišale za 2,4 %, medtem ko so se cene enodružinskih hiš povečale za 2,0 %. Največjo rast pa beležijo cene večstanovanjskih hiš, ki so se po prejšnjem četrtletnem padcu zvišale za 4,4 %. Ta rast je celo presegla stopnjo inflacije, kar nakazuje pozitivne trende na trgu.
Čeprav slovenski nepremičninski trg ni neposredno povezan z nemškim, se lahko podobni tržni trendi pojavijo tudi pri nas, zlasti ko govorimo o povpraševanju po rabljenih nepremičninah. Kupci v Sloveniji bi morali biti pozorni na te trende, saj bi se lahko podobna stabilizacija cen pojavila tudi tukaj.
Stabilizacija po dveh letih padanja cen
Za nemški trg je ta rast pomemben preobrat po obdobju dveh let, ko so cene padale. Primerjava z istim obdobjem lani še vedno kaže na nekoliko nižje cene, vendar je izguba že tretje četrtletje zapored manjša, kar kaže na stabilizacijo trga.
Manj transakcij, a vseeno višje cene
Kljub temu, da so cene v Nemčiji začele naraščati, število transakcij ostaja nizko – le približno 60 % povprečja med letoma 2019 in 2021. Pri novogradnjah je ta odstotek še nižji, le okoli 35 %. To pomeni, da je na trgu še vedno manj ponudbe, kar v povezavi z rastjo cen kaže na to, da so kupci previdni in iščejo priložnosti pri rabljenih nepremičninah.
Podobna situacija je v Sloveniji, kjer je število transakcij v zadnjih letih upadlo, zlasti pri novogradnjah. Povpraševanje po rabljenih nepremičninah pa ostaja visoko, saj so kupci bolj previdni glede novih projektov in pogosto iščejo ugodnejše alternative.
Cene stanovanj v največjih mestih
V Nemčiji največja rast cen poteka v sedmih največjih mestih (Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Köln, München, Stuttgart). V Hamburgu so cene narasle za 4,3 %, v Frankfurtu za 3,7 %, v Düsseldorfu za 2,2 %. Stabilizacija je vidna tudi v mestih, kjer so bile cene pred tem nižje.
V Sloveniji največje trende na trgu opazimo v Ljubljani in Mariboru, kjer cene kljub manjšemu številu transakcij ostajajo stabilne ali rahlo rastejo. Prodajalci v teh mestih lahko pričakujejo, da bo povpraševanje po stanovanjih še naprej visoko, zlasti glede na omejeno ponudbo novogradenj.
Rast cen v manjših mestih in regijah
Zanimiv trend v Nemčiji je rast cen v manjših mestih, kot je Münster, kjer so cene stanovanj v prvi polovici leta 2024 narasle za približno 10 %. Tudi druge regije, kot je območje Rhein-Erft-Kreis, ki obkroža Köln, beležijo podobno rast. V teh regijah je povpraševanje visoko, a zaradi manjšega števila transakcij trg ostaja precej volatilen.
Zaključek: Kaj se lahko naučimo iz nemškega trga?
Nemški nepremičninski trg kaže, da se po dveh letih končno stabilizira. Čeprav je število transakcij še vedno nizko, so cene ponovno začele naraščati, kar je dober znak za kupce in prodajalce. Pričakovati je, da se bodo podobni trendi pojavili tudi v Sloveniji, zlasti v večjih mestih, kjer povpraševanje po rabljenih nepremičninah ostaja visoko.
Prodajalci bi morali spremljati te trende in ustrezno prilagoditi svoje cene, zlasti če razmišljajo o prodaji v prihodnjih mesecih. Kupci pa bi morali biti pozorni na stabilizacijo cen in biti pripravljeni ukrepati hitro, ko se na trgu pojavijo prave priložnosti.
Vir - https://greix.de/
Besede, ki se pojavljajo v članku: Nemški nepremičninski trg, rast cen, stabilizacija trga, cene stanovanj, cene enodružinskih hiš, cene večstanovanjskih hiš, inflacija, povpraševanje, nepremičninski trg, novogradnje, transakcije, nepremičninski trendi, prodajalci, kupci