Nasveti

Delitev stroškov med najemnikom in najemodajalcem: Kaj določa Stanovanjski zakon (SZ-1)

Avtor: Dimiter · 4. marec 2025

Delitev stroškov med najemnikom in najemodajalcem: Kaj določa Stanovanjski zakon (SZ-1)

Najem stanovanja ni le podpis pogodbe in plačevanje mesečne najemnine – z njim so povezani tudi številni stroški, ki jih morata najemnik in najemodajalec jasno opredeliti. Stanovanjski zakon (SZ-1) določa, kateri stroški bremenijo lastnika in kateri najemnika. 
Nejasnosti na tem področju lahko privedejo do nesporazumov in nepotrebnih zapletov. Da bi se jim izognili, poglejmo, kako so stroški razdeljeni.

Stroški, ki jih plačuje lastnik stanovanja 

Vplačila v rezervni sklad

Lastnik je dolžan prispevati v rezervni sklad, ki je namenjen vzdrževanju in obnovi skupnih delov stavbe. To vključuje sanacijo fasade, menjavo strehe, popravila skupnih inštalacij itd.

Neodložljiva popravila

Lastnik je dolžan prispevati v rezervni sklad, ki je namenjen vzdrževanju in obnovi skupnih delov stavbe. To vključuje sanacijo fasade, menjavo strehe, popravila skupnih inštalacij itd.

Neodložljiva popravila

Ko gre za popravila, ki so nujna za varnost stanovalcev ali preprečitev večje škode, jih krije lastnik. To pomeni, da če na primer pride do puščanja strehe ali resnih težav z napeljavami, mora stroške popravil kriti lastnik.

Strukturne izboljšave in večja vzdrževalna dela

Vsa večja investicijska dela (zamenjava oken, energetske sanacije, prenova skupnih prostorov ipd.) so strošek lastnika, razen če pogodba določa drugače.

Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ)

Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča plačuje vsakokratni lastnik nepremičnine, v skladu z vsakokratno letno odločbo o odmeri nadomestila. Nadomestilo se plačuje obročno.

Najemnik strošek lahko plačuje po poprejšnjem dogovoru.

 

Stroški, ki jih plačuje najemnik 

Obratovalni stroški

Ti stroški so povezani z uporabo stanovanja in jih krije najemnik:

  • Poraba elektrike
  • Poraba vode​
  • Ogrevanje​
  • Odvoz smeti
  • Stroški hišnika
  • Stroški čiščenja skupnih prostorov
  • Uporaba dvigala
  • Stavbno zavarovanje
  • Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ): Ta strošek v večini primerov plačuje najemnik, se je pa potrebno o tem dogovoriti v najemni pogodbi.
  • Stroški rednega vzdrževanja: Najemnik je dolžan kriti stroške rednega vzdrževanja, ki so potrebni za nemoteno uporabo nepremičnine, kot so manjša popravila in vzdrževanje notranje opreme.
  • Stroški škode, ki jih najemnik povzroči: V te stroške se ne stešejo obraba stanovanja, za katero plačuje najemnino ampak 
     


Zakaj je jasna razdelitev stroškov pomembna?

Najemno razmerje je lahko prijetno in brez težav, če so že v pogodbi jasno določene pravice in obveznosti obeh pogodbenih strank, in še posebej tudi  pravila glede stroškov. Ključno je, da se najemodajalec in najemnik pred podpisom pogodbe dogovorita o načinu plačevanja stroškov – ali bodo fiksni ali odvisni od dejanske porabe.

Jasne določbe v najemni pogodbi

Za preprečitev morebitnih nesporazumov je ključno, da so vsi dodatni stroški razumljivo in jasno opredeljeni v najemni pogodbi. Prav tako je priporočljivo, da se določi način plačevanja teh stroškov, bodisi kot pavšalni znesek bodisi na podlagi dejanske porabe, vključno z zapadlostjo plačil.

Priporočeno zavarovanje za najemnika

Čeprav lastnik pogosto poskrbi za osnovno zavarovanje nepremičnine, je najemniku priporočljivo, da sklene zavarovanje odgovornosti, ki krije morebitno škodo, ki bi jo povzročil v stanovanju.
Najemnikom se priporoča sklenitev zavarovanja odgovornosti, ki krije morebitno škodo, povzročeno v stanovanju, s čimer se izognejo visokim stroškom popravil.​

Zaključek:

Z jasno določenimi stroški in pravili lahko najemno razmerje poteka brez nepotrebnih zapletov. Ne pozabite: dobra in razumljiva pogodba je najboljša zaščita za obe strani!

 

Članki, ki bi vas lahko zanimali:

Preverite pravni status nepremičnine pred nakupom - ključni pravni izrazi!
Kako povečati vrednost nepremičnine z minimalnimi stroški?
Kaj mora vsebovati najemna pogodba?


Uredniške smernice N24.si

Uredništvo N24 pripravlja vsak članek v skladu s strogimi kakovostnimi smernicami ter se pri tem opira na zanesljive vire in zakonska besedila. Naši uredniki in urednice imajo visoko raven znanja o nepremičninah in vas kot strokovnjaki obveščajo z informativnimi in zaupanja vrednimi vsebinami. Naše vsebine nenehno izboljšujemo in optimiziramo ter se trudimo, da so čim bolj prijazne bralcu in razumljive. Naš cilj je, da vam ponudimo prvo usmeritev. 

To besedilo je zgolj informativne narave in ne nadomeščata pravnega nasveta. Priporočamo, da se za konkretne nasvete obrnete na odvetnika, specializiranega za nepremičninsko pravo.

Besede, ki se pojavljajo v besedilu: najem stanovanja, stroški najemnika, stroški najemodajalca, obratovalni stroški, najemna pogodba, rezervni sklad, vzdrževanje stanovanja, Stanovanjski zakon SZ-1

Delite članek